Benedyktyńska cierpliwość – oznacza cierpliwość wykazywaną podczas pracy wymagającej dokładności i wytrwałości. Zdolność wykonywania żmudnych prac była podstawową cechą średniowiecznych kopistów. Skryptoria – czyli pracownie kopistów zakładane przy benedyktyńskich klasztorach pełniły też funkcje szkół pisania. Książki – ręcznie opisane, ozdobione kunsztownymi inicjałami i miniaturami, oprawione w cenną skórę miały ogromną wartość.

Klasztory benedyktyńskie żeńskie od początków istnienia przyjmowały dziewczęta na wychowanie. Przekazywane z pokolenia na pokolenie cenne umiejętności i techniki min. haftów, krojów czy rękodzieła, pozwalają do dziś podziwiać w muzealnych eksponatach np. szat liturgicznych kunszt i precyzję wykonania.

W dobie mechanizacji i masowej produkcji prace wykonane ręcznie nie są doceniane. Na kiermaszach i jarmarkach więcej jest tanich produktów sprowadzonych z Chin niż lokalnych twórców. Rękodzieło wymaga czasu i cierpliwości. Dziś ma szansę przetrwać bardziej jako hobby niż źródło utrzymania.

Przez zaproponowane zajęcia rękodzielnicze wymagające precyzji i cierpliwości wykonania chcemy przybliżyć mało znane techniki i przywrócić wartość pracom wykonanym ręcznie.

KONTAKT

TELEFON

511 656 291

E-MAIL

dmb.drohiczyn@gmail.com

ADRES

ul. Benedyktyńska 6

17-312 Drohiczyn

KONTAKT

TELEFON

511 656 291

E-MAIL

dmb.drohiczyn@gmail.com

ADRES

ul. Benedyktyńska 6

17-312 Drohiczyn